Meniu
Prenumerata

pirmadienis, gegužės 20 d.


The Economist
PASAULIS 2022. EUROPA
Sunkus M. Draghi pasirinkimas: ar Italijos ministras pirmininkas liks, ar sieks prezidento posto?
2022 m. Italijoje vyks mažiausiai vieni svarbūs rinkimai, o gal ir dveji. Per tuos neišvengiamus bus renkamas prezidentas, pakeisiantis Sergio Mattarellą, kurio kadencija baigiasi vasario 2-ąją. Italijos prezidentas daugiausia laiko leidžia karpydamas atidarymo juostas, teikdamas apdovanojimus ir sakydamas banalias kalbas. Bet drauge jis (Italijai dar niekada nevadovavo moteris) turi ir didelių galių. Prezidentas gali paleisti parlamentą ir skiria ministrą pirmininką. Artimoje aplinkoje kalbama, kad dabartinis vyriausybės vadovas Mario Draghi mielai imtųsi šių pareigų.
The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Tragiška girdėta istorija: Talibanui paaiškės, kad valdyti sunkiau, nei kariauti
Jau seniai kenčiantys Afganistano gyventojai pasitiks 2022-uosius pradėdami naują, bet, deja, pažįstamą ilgos šalyje siaučiančios suirutės etapą. Išvedus JAV ir NATO karius įspūdingai žlugo tarptautinės bendruomenės palaikoma vyriausybė, grįžo Talibanas ir buvo atkurtas islamiškas emyratas.
The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Nusikalstamumas JAV nebemažės? Žmogžudysčių skaičius auga
2020 m. padaugėjo žmogžudysčių. Nepriklausomai nuo priežasties, jų lygis vargu ar greitai sumažės. 1981 m. išleistame, bet apie 1997 m. pasakojančiame
Pasaulis
PASAULIS 2022. EUROPA
Pralaimėtojas V. Orbanas? Įtakingasis Vengrijos premjeras per rinkimus gali netekti pareigų
2022 m. balandį vyksiančių Vengrijos parlamento rinkimų kampanija netikėtai įdomi. 2021 m. pradžioje atrodė kone savaime aišku, kad ministrui pirmininkui Viktorui Orbánui pavyks išsaugoti dviejų trečdalių daugumą parlamente, bet per pastaruosius metus padėtis pasikeitė. Šešios labai skirtingos opozicinės partijos susivienijusios išrinko vieną su V. Orbánu susikausiantį kandidatą. Jos taip pat parinko jungtinius kandidatus kiekvienam mandatui Vengrijos parlamente. Pirmąsyk nuo sugrįžimo 2010 m. V. Orbánas turi labai realią galimybę pralaimėti.
Kultūra
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Produktyvi vienuma ir pandemijos mūzos
Įpusėjus 2020-iesiems visame pasaulyje žinomas skulptorius, performansų ir filmų kūrėjas Williamas Kentridge’as iš PAR susirgo COVID-19. Jis dirbo atlikėjams skirtame inkubatoriuje „The Centre for the Less Good Idea“, 2016 m. atidarytame Johanesburgo centre. Priverstas izoliuotis, jam ir dar keliems su juo dirbusiems šokėjams ir muzikantams gavus teigiamą testo atsakymą, menininkas ėmė dirbti nedidelėje studijoje, kurią turėjo pasistatęs sodo gale šeimos namuose Houtone.
The Economist
PASAULIS 2022. EUROPA
Vienas prievaizdas visiems pričiupti: naujoji ES prokuratūra pareikš kaltinimus sukčiams
2021 m. ES pagaliau sulaukė to, ko jai visada labai trūko – tarnybos, persekiojančios asmenis, kurie vagia jos pinigus. Naujoji Europos prokuratūra gali nuteisti visus, kas piktnaudžiauja 100 tūkst. ar daugiau eurų ES lėšų. Bendrijoje jau seniai veikia sukčiavimo atvejus tirianti tarnyba (OLAF), bet norėdama patraukti pažeidėjus baudžiamojon atsakomybėn ji turi perduoti bylas valstybėms narėms, o jos paprastai tas bylas nutraukia. Per pirmuosius kelis mėnesius Europos prokuratūra pradėjo daugiau kaip 300 tyrimų dėl bendros 4,5 mlrd. eurų žalos. 2022 m. ji jau tikisi pareikšti kaltinimus ir nuteisti atsakingus asmenis.
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
Vis dar norite tartis? Įtampa su Iranu gali augti
Nepaisant visus 2021-uosius trunkančių derybų, neatrodo, kad Iranas ir JAV būtų bent kiek pažengę bandydami atgaivinti tarptautinę branduolinę sutartį, vadinamąjį Jungtinį išsamų veiksmų planą (JIVP), iš kurio Donaldo Trumpo vadovaujamos JAV pasitraukė 2018 m. Abi šalys tvirtina norinčios grįžti prie pradinių sąlygų, jei to pageidautų ir kita. Bet nuo tada pasaulis gerokai pasikeitė, todėl tikėtina, kad 2022 m. reikalai ir toliau nepajudės iš mirties taško, o įtampa augs.
The Economist
PASAULIS 2022. MOKSLAS IR TECHNOLOGIJOS
iRNR vaistų ateitis po COVID-19
Kaip sako „BioNTech“ įkūrėjai Uğuras Şahinas ir Özlem Türeci, koronaviruso vakcinose pirmąsyk pritaikyta iRNR technologija atveria plačias galimybes ir kitose srityse.
The Economist
PASAULIS 2022. KINIJA
Imperatoriaus Xi karūnacija: Kinija gardžiuojasi proga pasipuikuoti politinės sistemos pranašumais prieš JAV
Jei Kinijos komunistų partijos reikalai klostysis pagal planą, 2022-aisiais bus galima patyrinėti kontrastus JAV nenaudai. Kinijos vadovai bjaurisi laisvais rinkimais, bet gali skaityti nuomonių apklausas. Ir mato antraštes su prognozėmis, kad lapkritį JAV vidurio kadencijos Kongreso rinkimuose Demokratų partija bus sutriuškinta ir šalis pasmerkta susiskaldžiusios valdžios nešamai nežinomybei, jei ne visiškam paralyžiui. Jei paaiškės, jog apklausos neklysta, Kinijos propagandos mašina su džiaugsmu pasinaudos nauja proga pareikšti, kad Kinijoje vyrauja tvarka ir klestėjimas, nes valdo viena partija, o amerikietiško stiliaus demokratija neša tik chaosą, nedarną ir nuosmukį.
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Duokš penkis, DeFi: decentralizuoti finansai klesti, bet jiems dar teks surasti savo vietą
Ekonomistai, mokslininkai ir paprasti žmonės įprastai mano, kad realioji ir finansų ekonomikos yra atskiros, bet tam tikrą ryšį turinčios sritys. Tai neoklasikinės ekonomikos mokyklos esminė mintis – klasikinė dichotomija, kuri pinigus laiko tikrąsias veiklas dengiančiu „šydu“. Dirbantys realiojoje ekonomikoje augina kviečius, rašo straipsnius ar stato namus. Šalia viso to finansininkai tiesiog perskirsto pinigus. Geriausiu atveju finansavimas įgalina realią veiklą, kuri kitaip negalėtų vykti. Tai akivaizdu, kai suteikiama paskola startuoliui ar išleistomis obligacijomis finansuojamos naujos gamyklos statyboms. Bet tas pats dažnai galioja ir sudėtingesnių finansinių priemonių, pavyzdžiui, biržos sandorių ar išvestinių priemonių, atveju. Šioje srityje 2022-aisiais pamatysime įdomių inovacijų.
The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Nuo senatvės nepabėgsi: Japonijos „naujieji“ suaugusieji
Japonijos gyventojams toliau senstant, 2022 m. jauniausi šalies suaugusieji bus jaunesni. Nuo balandžio įstatymais numatytas pilnametystės amžius sumažės nuo 20 iki 18 metų, taikant 2018-aisiais priimtą civilinio kodekso pataisą. Iš esmės taip per naktį atsiras apie 2 mln. „naujų“ suaugusiųjų. Tai pirmas toks pakeitimas nuo 1876 m., kai buvo nustatyta pilnametystės riba, patvirtintas po sprendimo 2016-aisiais nuo 20 iki 18 metų sumažinti rinkėjų amžių.
The Economist
PASAULIS 2022. MOKSLAS IR TECHNOLOGIJOS
Buvo pandeminė, o dabar endeminė: nauji gydymo būdai ir vakcinų lavina padės suvaldyti virusą, bet jo nesunaikins
Turtingesnėse pasaulio valstybėse, kuriose pasiskiepijo nemažai gyventojų, tretieji pandemijos metai bus geresni nei antrieji ir COVID-19 nebeturės tokio didelio poveikio sveikatai bei kasdienei veiklai. Tokiose šalyse kaip Didžioji Britanija ir Izraelis vakcinos susilpnino atvejų ir mirčių ryšį (žr. grafiką). Bet skurdesnėse šalyse, kur paskiepyta mažiau piliečių, abu šie kenksmingi viruso padariniai bus juntami ilgiau. Ši skirtinga viruso įtaka pasiturinčiose ir skurstančiose valstybėse ims badyti akis. Viena didžiausių pasaulyje labdaros organizacijų Gatesų fondas prognozuoja, kad vidutinės pajamos sugrįš į priešpandeminį lygį 90 proc. išsivysčiusių ūkių, bet tik trečdalyje žemas ir vidutines pajamas gaunančių valstybių.
The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Netvarka JAV pasienyje
Pasienis toliau kurstys politines aistras
ŽYMA
PASAULIS 2022